C VİTAMİNİ 101

En sevilen aktif maddelerin başında gelir Vitamin C! Nam-ı diğer Askorbik Asit cilde gençlik ve ışıltı veren en temel içeriklerden biri. Evet C vitamini konusunda anlatacak şey olsa da biz hap bilgileri verip, kenara çekilmeyi tercih edeceğiz. O halde C vitaminin faydalarını ve diğer detaylarını sıralamaya başlayalım.

C Vitamini Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

  • Derinin tüm tabakalarını etkiler. Bu sayede birçok cilt problemi ile tek başına bile savaşabilir.
  • UV ışınlara bağlı hasarı 2/3 oranında azaltır. Güneş kremiyle kullanılırsa güneş kreminin etkisini arttırır.
  • Çok iyi bir antioksidandır. Serbest radikallerin ciltte yarattğı hasarları en aza indirgeyerek, cildi canlı görünümüne kavuşturur.
  • İyi bir antiaging ürünüdür. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak ince çizgileri yok eder.
  • Fotoyaşlanma karşıtıdır. Güneş kremiyle sinerji yaratarak Güneşin zararları etkilerini yok eder. Güneş kreminden önce mutlaka C vitamini serumu uygula ve farkı gör!
  • Hiperpigmentasyon tedavisinde vazgeçilmez bir içeriktir. Düşük ve orta düzeyde oluşan pigmentasyon bozukluklarının tedavisinde ilk adımdır.
  • Leke tedavisinde de sıklıkla başvurulur. Leke oluşumuna sebep olan Melanin hücrelerini baskılayarak leke oluşumunun önüne geçer.
  • Cildin yapı taşlar olan kollajen ve elastin üretimini destekler. Cildin glikozaminglikan (GAG) üretimini tetikleyerek kollajen üretimini arttırır. Bu sayede cilt daha dolgun, daha esnek ve daha gergin görünür. Bu sayede cilt ideal gerginlik seviyesine ulaşır.
  • Kolay bozulur. Serin ve ışık almayan yerlerde saklanması gerekir.
  • Vücutta depolanmaz. Günlük C vitamini ihtiyacı tamamen karşılandıktan sonra fazla gelen kısım vücuttan idrar yoluyla atılır. Günlük C vitamini ihtiyacı kaç mg diye soracak olursan kadınlarda 75 mg, erkeklerde de 90 mg‘dır. Yani ortalama günlük 1 portakal yemen tüm ihtiyacını karşılayacaktır.

c-vitamini

C Vitaminini Nasıl Alabilirim ?

Ürünlerin içeriğinde bulunan Vitamin C’den fayda sağlayabileceğin gibi, Vitamin C içeren sebze ve meyveler ile de günlük ihtiyacını karşılayabilirsin. Peki C vitamini hangi besinlerde bulunur ? Maydanoz, Yeşil biber, Turunç, Kuşburnu, Kırmızı biber, Portakal, Greyfurt, Çilek, Kivi, Brokoli, Brüksel lahanası, Domates, Kavun, Limon ve Mandalina C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerin başında gelir.

Peki yararları bu kadar bariz ve etkili olan Askorbik Asit nasıl kullanılmalıdır?

Yeni başlıyorsan %5 ile başlamanı tavsiye ederiz. Cildinin tepkisine göre oranı arttırabilirsin.

Sabahları güneş kreminden hemen önce uygulayarak güneş kreminin etkisini arttırabilirsin.

Lekelerinin olduğu bölgelere lokal uygulama yapabilirsin.

C Vitamini Ürünleri Neden Bu Kadar Pahalı?

Hemen kabaca açıklayalım;

Askorbik Asit hidrofilik yani suda çözünen bir içeriktir. Suda kolay çözündüğü için deri tarafından emilimi zordur. Bu yüzden ürünlerde çok iyi formüle edilmelidir. Haliyle bu formülasyon kaliteli ürün, bilgi ve emek istiyor. E tüm bunlar da ürünün üretimini daha maliyetli kılıyor. Firma da bu maliyeti yüksek ürünü haliyle diğer ürünlere göre daha pahalı bir şekilde piyasaya sürüyor.

Evet C vitamini hakkında aklına takılacak tüm soruları basit bir şekilde anlattığımızı düşünüyoruz.

Sevgiler! 🌟

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir